Sunday, September 27, 2009
Saturday, September 26, 2009
გაკვეთილი: ელექტრონული ცხრილები
გაკვეთილის გეგმა
შორენა დათიაშვილი ინფორმატიკის მასწავლებელი
გაკვეთილის მთავარი თემა
ელექტრონული ცხრილები (ხელფასის გამოთვლა)
წავლების საფეხური
საშუალო მე-10 კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
15 მოსწავლე
განსაკუთრებული მიდგომების მოსწავლეები არ მყავს.
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლეები ამ გაკვეთილზე ისწავლიან როგორ გამოთვალონ ხელფასი და დიაგრამების აგებას. აღნიშნული გაკვეთილი ხელს შეუწყობს წინარე ცოდნის ინტეგრაციას ცხრილებზე და დიაგრამებზე მუშაობის უნარჩვევებს.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
გამოიყენონ ისტ-ის საშუალებები მასალის უკეთ წარდგენისათვის პროგრამა Excel – ის საშუალებით შექმნან ცხრილები და შეიტანონ მონაცემები. გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს ეცოდინებათ როგორ გამოთვალონ ხელფასი და ააგონ დიაგრამა.
გააანალიზებენ მიღებული ცოდნის საჭიროებას, შეაფასებენ ერთმანეთს გაკვეთილის მსვლელობაში მიღებული მონაწილეობის მიხედვით.
იყენებს კლავიატურას, შემტან და გამომტან მოწყობილობებს;
იყენებს ისტ – ის საშუალებებს ყოველდღიურ საქმიანობაში, ინფორმაციის მართვისა და კომუნიკაციისთვის;
სისტემატურად და ეფექტურად იყენებს ელექტრონულ რესურსებს სხვებთან თანამშრომლობისათვის.
თანამშრომლობს მოსწავლეებთან, მასწავლებლებთან და სხვა დაინტერესებულ პირებთან ისტ – ის საშუალებების გამოყენებით.
წინასწარი ცოდნა
Excel-ში მუშაობა ელექტრონული ცხრილების შექმნა, მონაცემების შეტანა, წერილის გაგზავნა და ფაილის მიბმა (Attachments)
შეფასების საგანი და პროცედურები
ვიყენებ განმსაზღვრელ შეფასებას.
Excel – ში ცხრილის შექმნა და მონაცემების შეტანა - 5 ქულა
ხელფასიის დაანგარიშება – 3 ქულა
მოსწავლეები გამზადებულ ცხრილებს გადმომიგზავნიან mail – ზე – 2 ქულა
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
ვიყენებ ისტ-ის ტექნოლოგიებს. 15 კომპიუტერი, 1 პროექტორი, Excel – ის პროგრამა
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
1. მინი ლექცია ( 5 წუთი)
2. პრეზენტაცია ( 5 წუთი)
3. ინდივიდუალური მუშაობა ( 25 წუთი)
4. შეფასება ( 10 წუთი)
მოსწავლეებს ვესაუბრები და ვუხსნი თუ როგორ უნდა გამოთვალონ შრომითი ანაზღაურება, რის შესაძლებლობებსაც გვაძლევს პროგრამა Excel ვაცნობ გამოანგარიშების მეთოდს წარვადგენ წინასწარ მომზადებულ პრეზენტაციას.
მოსწავლეები ინდივიდუალურად მუშაობენ კომპიუტერებთან, სადაც წინასწარ გამზადებული აქვთ მონაცემები, რის საფუძველზეც ახსნილ თეორიას პრაქტიკულად განახორციელებენ. მათ ევალებათ დაანგარიშება, დიაგრამების სახით წარმოდგენა და შესწავლილი მასალის განმტკიცების მიზნით, შექმნილი მასალის გადმოგზავნა ჩემს მეილზე. გაკვეთილზევე ვამოწმებ მიღებულ მეილებს და შეფასების რუბრიკის მიხედვით ვაფასებ მოსწავლეებს.
შორენა დათიაშვილი ინფორმატიკის მასწავლებელი
გაკვეთილის მთავარი თემა
ელექტრონული ცხრილები (ხელფასის გამოთვლა)
წავლების საფეხური
საშუალო მე-10 კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
15 მოსწავლე
განსაკუთრებული მიდგომების მოსწავლეები არ მყავს.
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლეები ამ გაკვეთილზე ისწავლიან როგორ გამოთვალონ ხელფასი და დიაგრამების აგებას. აღნიშნული გაკვეთილი ხელს შეუწყობს წინარე ცოდნის ინტეგრაციას ცხრილებზე და დიაგრამებზე მუშაობის უნარჩვევებს.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
გამოიყენონ ისტ-ის საშუალებები მასალის უკეთ წარდგენისათვის პროგრამა Excel – ის საშუალებით შექმნან ცხრილები და შეიტანონ მონაცემები. გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს ეცოდინებათ როგორ გამოთვალონ ხელფასი და ააგონ დიაგრამა.
გააანალიზებენ მიღებული ცოდნის საჭიროებას, შეაფასებენ ერთმანეთს გაკვეთილის მსვლელობაში მიღებული მონაწილეობის მიხედვით.
იყენებს კლავიატურას, შემტან და გამომტან მოწყობილობებს;
იყენებს ისტ – ის საშუალებებს ყოველდღიურ საქმიანობაში, ინფორმაციის მართვისა და კომუნიკაციისთვის;
სისტემატურად და ეფექტურად იყენებს ელექტრონულ რესურსებს სხვებთან თანამშრომლობისათვის.
თანამშრომლობს მოსწავლეებთან, მასწავლებლებთან და სხვა დაინტერესებულ პირებთან ისტ – ის საშუალებების გამოყენებით.
წინასწარი ცოდნა
Excel-ში მუშაობა ელექტრონული ცხრილების შექმნა, მონაცემების შეტანა, წერილის გაგზავნა და ფაილის მიბმა (Attachments)
შეფასების საგანი და პროცედურები
ვიყენებ განმსაზღვრელ შეფასებას.
Excel – ში ცხრილის შექმნა და მონაცემების შეტანა - 5 ქულა
ხელფასიის დაანგარიშება – 3 ქულა
მოსწავლეები გამზადებულ ცხრილებს გადმომიგზავნიან mail – ზე – 2 ქულა
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
ვიყენებ ისტ-ის ტექნოლოგიებს. 15 კომპიუტერი, 1 პროექტორი, Excel – ის პროგრამა
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
1. მინი ლექცია ( 5 წუთი)
2. პრეზენტაცია ( 5 წუთი)
3. ინდივიდუალური მუშაობა ( 25 წუთი)
4. შეფასება ( 10 წუთი)
მოსწავლეებს ვესაუბრები და ვუხსნი თუ როგორ უნდა გამოთვალონ შრომითი ანაზღაურება, რის შესაძლებლობებსაც გვაძლევს პროგრამა Excel ვაცნობ გამოანგარიშების მეთოდს წარვადგენ წინასწარ მომზადებულ პრეზენტაციას.
მოსწავლეები ინდივიდუალურად მუშაობენ კომპიუტერებთან, სადაც წინასწარ გამზადებული აქვთ მონაცემები, რის საფუძველზეც ახსნილ თეორიას პრაქტიკულად განახორციელებენ. მათ ევალებათ დაანგარიშება, დიაგრამების სახით წარმოდგენა და შესწავლილი მასალის განმტკიცების მიზნით, შექმნილი მასალის გადმოგზავნა ჩემს მეილზე. გაკვეთილზევე ვამოწმებ მიღებულ მეილებს და შეფასების რუბრიკის მიხედვით ვაფასებ მოსწავლეებს.
Subscribe to:
Posts (Atom)